Üniversitelerin son sınıflarında bitirme projeleri hazırlanır. Bu projeler aynı zamanda tez  olarak bilinir. Öğrenciler kendileri için uygun olan konularda bu sayede araştırma yapmayı ve daha da önemlisi, bunu bilimsel verilere dayalı olarak yapmayı öğrenir. Zaten sistemin amacı da budur.

 

Lisans, yüksek lisans, doktora, ön lisans konusunda bitirme tezleri mutlaka hazırlanır. Sadece okuldan okula bazı takip edilen süreçler farklı olabilir. Aynı zamanda doktora konusunda hazırlanan bir tez, elbette daha kapsamlı olur. Burada, öğrenciden beklenen de daha etkin bir sunum hazırlamasıdır.

 

Bitirme tezi hazırlama konusunda titiz davranılmalıdır. Bu sürecin kesinlik uzun zaman yayılması gerekir. Öğrencilerin seçecekleri konuları bizzat ve hocalarından destek alarak seçmesi elzemdir. Bu noktada danışman tez hocaları öğrenciler için yönlendirici olacaktır. Elbette sürecin hem sistemli hem de hızlı ilerleyebilmesi için takip edilmesi gereken yollar ve bilinmesi gereken bazı kavramlar vardır.

 

Bitirme Tezi Nasıl Hazırlanır?

 

Bitirme tezi hazırlama genel hatlarıyla konu seçimiyle başlar. Burada belki de en çok zaman alan durum konu seçimidir. Tez sahibinin savunabileceği ve hakkında detaylı araştırma yapabileceği bir konu seçmesi gerekir. Konu seçim sürecinde ise destek alabileceğiniz kurumlar arasında YÖK bulunur. Bu konuda siteleri takip edebilir ve örnek sunumları inceleyebilirsiniz.

 

Halihazırda desteklenmiş olan, bilimsel verilerle sunulan, hakkında olası ihtimallerin olduğu ve aksini kanıtlayabileceğiniz donelere sahip olduğunuz bazı tezler yazabilmeniz mümkündür. Zaten tezi heyecanlı kılan ve öğrencinin tez hazırlama sürecinde birçok şey öğrenmesini sağlayan durum da aslında budur. Bir tezin mutlaka bilimsel verilere dayalı olması gerekir. öğrenci bu aşamada bilimsel verileri ne şekilde kullanabileceğini öğrenir.

 

Kaynak kullanımı konusunda internet çok makul bir çözüm yolu gibi görünse de, internette yer alan bilgi kirlilikleri, sizi çok yönlü araştırma yapmaya itecektir. Bu nedenle bitirme tezi hazırlama konusunda erişebileceğiniz kütüphaneler, görsel öğeler, hatta şahıslar dahi değerlendirilmelidir. Bu konuda anketler yapabilir, tezinizi destekleyici birçok farklı yöntemden faydalanabilirsiniz. Bundan sonraki süreç tamamen size bağlıdır. Tezinizi sağlıklı şekilde tamamlamak için elinizde olan tüm kaynakları düzenli olarak kullanmanız gerekir.

 

Tez Konusunda Planlı Çalışma

 

Bitirme tezi hazırlama konusunda sistemli ve planlı çalışmalısınız. Bu konuda uzun yıllardan bu yana belirlenmiş bazı net kurallar vardır. İşte bu noktada şekil anlamında internetin size ciddi anlamda yardımı olacaktır. hazır tez taslaklarını inceleyebilir ve bunlara uygun olarak şablonunuzu yapabilirsiniz. Tez yazarken öncelikli olarak bir eskiz çıkarmak gerekir. Geçici bir plan ve geçici kaynak kullanımı bu zamanda ortaya çıkar. Daha sonra çalışmalar ilerledikçe daha net bir çalışma programı ortaya çıkacak ve çalışmalar yazım süresinde hızlanacaktır. Bir tezin sunumu konusunda taslağın hazırlanması, konunun seçilmesi ve araştırmanın yapılması zaman alır. Bu konuda kendinize zaman tanımalısınız. Daha sonra bilgilerin hepsini bir araya getirmeniz ve yazıya dökmeniz gerekir.

 

Bitirme tezi hazırlama konusunda dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar şöyle:

 

  • Araştırma odağınızı net olarak belirlemeli ve bunu ortaya koymalısınız.
  • Neden bu çalışmayı yaptığınızı be en iyi nasıl bu çalışmayı sunabileceğinizi düşünmelisiniz.
  • Araştırmalarınız konusunda sorularınızı sormalı ve doğru sorulara doğru yanıtlar bulmalısınız. Bunun için kullandığını yöntem size yardımcı olacaktır.
  • Bölümlerde yeterince detay ve açıklamanın yer alması, bilgilerin havada kalmaması gerekir.
  • Araştırma tez alanına nasıl katkı sağlar, bunla alakalı güncel bilgi sunulmalıdır.
  • Eğer daha evvel literatürde bu tarz araştırmalar varsa, araştırmanın bunların arasındaki farkının üzerinde mutlaka durulması gerekir.

No Comment

Comments are closed.