İstatistik, geçmişten elde edilen veriler ışığında geleceğin yorumlanması bilimidir. Geçmişten elde edilen veriler ise, saha çalışması yapılarak toplanır. Saha çalışmasında bilimsel araştırmanın konusuna göre ana kütle belirlenerek, doğru yöntemlerle gerçekçi örneklem kitle seçilir ve ölçüm, sayım, deney, gözlem ve anket gibi araştırma yöntemleri ile bilimsel veriler toplanır. Ancak verilerin doğru yöntemlerle toplanması ve verilerin gerçekliği, bilimsel araştırmanın tamamlandığı anlamına gelmez. Bilimsel bir sonuca ulaşmak için, veri analiz çalışması yapılarak verilerin ayrıştırılması ve doğru yöntemlerle analiz edilerek, yorumlanması gerekir. İstatistik bu noktada devreye girer ve veriler çeşitli istatistiki yöntemler kullanılarak analiz edilir.

Bilgisayar kullanılmadan önce veri analizi için teorik istatistik bilgisi gerektirirken, günümüzde bu çalışmalar çeşitli analiz paket programları kullanılarak yapılmaktadır. Tüm dünyada güvenirliliği tartışmasız kabul edilen SPSS analiz programı, bu paket programlardan birisidir. İstatistiksel her türlü analizi kullanıcılarına kolay bir şekilde özetlemeyi başaran SPSS veri analiz hizmeti çalışmalarında da kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. SPSS; Statistical Packages for The Social Sciences kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve özellikle sosyal bilimlerde araştırmacıların en doğru verilere ulaşmasını sağlar. Java altyapısı ile Windows, Mac OS X ve Linux işletim sistemleri tarafından uyumlu çalıştırılabilen SPSS, çok fazla sayıda analizi, çok kolay bir şekilde gerçekleştirir.

Veri analizi için verilerin hiç hatasız bir şekilde toplanan anketlerde belirtildiği gibi SPSS programına aktarılması gerekir. Çok dikkat isteyen ve uzmanlık isteyen bu bölümde, gereken tüm kontroller yapılmadan analiz bölümüne geçilmez. Bu konuda yardım almanız gereken SPSS veri analiz hocası faktörüdür. Profesyonel SPSS hizmeti, ancak akademik uzmanlar tarafından verilir. Veri analizinde ilk önce; veri tabanı oluşturulur. Daha sonra veriler kodlanır ve SPSS programına uzmanlar tarafından aktarılır. Verilerde hata olup olmadığı araştırılarak aşır çıkan veya eksik verilere ne yapılacağına karar verilir. Bundan sonra yeniden kodlama yapılır ve en önemli aşama olan bağımlı ve bağımsız değişkenlerin dağılımı belirlenir.

Profesyonel SPSS danışmanlık hizmeti ile beraber kaliteli SPSS hizmeti almak isterseniz, bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Profesyonel akademik kadromuz, size her konuda yardımcı olacaktır.