Küresel piyasalarda ve açık sermaye sisteminde dünya çok fazla iş bölünmesi ve bununla beraber çok fazla pazar ve arayışlar çarka dâhil ediliyor. Özellikle teknolojinin kullanımının artması ile birlikte tüketiciler ve üreticiler daha kolay pazara ulaşıp daha kolay alış-veriş yapar hale geliyor. Yinelenen ve geliştirilen kapital argümanlar ile tüketici bir ürüne yada bir veriye daha hızlı ulaşabildiği gibi daha ucuza da alabiliyor. Tabi artan rekabet koşullarında bu çark çok da fazla kolay kullanım özelliğini kaybediyor. İşte bu süre getirilen kolay ulaşım ağı analiz firmaları sayesinde incelenen veriler firmalara gerek internet aracılığıyla gerek sosyal ağlar ile ulaştırılıyor. Ve tabi pazar gittikçe açık ve çok daha fonksiyonel hale geliyor. Örneğin, artık günümüzde bir ürünü bulabilmek ve onu incelemek için, oldukça iyi internet siteleri mevcut ve bu siteler her geçen gün daha fazla çoğalıp tüketiciye daha ciddi imkanlar sunabiliyor.

Firmalar bazında düşünüldüğünde firmaların araştırma ve geliştirme bölümleri veri hazırlama ve verinin işleyişi hakkında bir kaç yönteme sahiptir. Bunlar verinin dağıtım aşaması, uygulanış biçimleri ve misyonu yerine getirilebilirdik durumu olarak üç noktada incelenir. Birçok küresel ve çok uluslu şirket bu yöntemleri rutin olarak günlük, haftalık, aylık ve yıllık programlama olarak yapmaktadır. Ve bu işlemler için ciddi sermayeler ödenir. Küresel pazar içinde bunların kullanımı oldukça yaygındır. Analiz ve veri inceleme firmaları ticari faaliyetlerinin içinde çok uluslu şirketlerle ortak paydada buluşup ortak iş kollarında aktif olmuşlardır. Ayrıca bu ortak girişim hem pazardan veri hazırlatma gibi bir iş kolunu doğurmuş hem de çok uluslu şirketlerin araştırma-geliştirme bölümlerinden fazlaca olan bu yükü azaltmıştır. Dünya’da veri analizi ve finansal analiz üzerine çok yaygınlaşmış ve bu iş kolları sayesinde daha fazla tüketici ‘ye ulaşabilmektedir.

Sonuç olarak bu ve bu gibi veri inceleme ve analiz işini daha fazla kurumsallaştıran firmalar, küresel pazar içinde muhakkak ki ihtiyaç duyulan bir iş kolu olacaktır. Bir çok firma ve çok uluslu şirket bu iş kolunda yatırım yapıp istihdamı sürekli hale getirmek mecburiyetinde kalacaktır Çünkü küresel Pazar’da talep asla bitmez.

No Comment

Comments are closed.