Bloglar bir beklenti içerisinde kurulurlar. İçeriği ne olursa olsun ellerinizle inşa ettiğiniz bloğunuzdan bir beklentiniz söz konusudur. Blokların içeriğinin analiz edilmesi için binlerce uygulama vardır. Bu uygulamalardan yararlanılarak bloglarımızın içeriğini kontrol edebilir ve bloglarımızı ziyaret edenlere daha kaliteli hizmet verebiliriz. Bloğunuzu analiz etmek sizi olası hatalardan kurtararak daha verimli bir bloger olmanıza yarar sağlar. Bloğunuzu belirli analiz yöntemlerinden geçirmek bloğunuzda yaptığınız işlerin doğru yönde olup olmadığını anlamanıza yardımcı olmaktadır. Sitenize gelen ziyaretçi sayısına, sayfanızın tıklanma oranına, sitede geçirilen süre gibi birçok bilgiyi sizlere sunarak bloğunuzu geliştirmenize katkı sağlar. Nasıl analiz yazılır ve analiz blog için uygulamalar hangileridir bakacağız

Şimdi bloglarımızı analiz edebileceğimiz programları birlikte gözlemleyelim. Birçok blog sahibi bloğunu analiz etmek için Google Analytics’i kullanır. Bu analiz servisi dışında bu servise alternatif birçok analiz servisinden yardım alabilirsiniz. Bloğunuzda kullandığınız bu uygulamalar size sayfanızın tıklanma oranından başka sayfanıza hangi ülkelerden, hangi dillerden ziyaretçilerin geldiğini ve hangi konular ile daha fazla ilgilenildiğine kadar çeşitli yardımlar sunabilir. Bu yazıda ücretsiz uygulamaların yanında ücretli uygulamalara da yer verilerek analiz fiyatları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

 1. Google Analytics ücretsiz bir programdır. Genelde blogerlar bu programdan faydalanırlar.
 2. CrazzEgg, aklınızda bir alternatif blog analizi olarak bulunabilir.
 3. Robotreplay, listenizde olan ziyaretçilerinizin bloğunuzdaki davranışları hakkında size kolaylık sunmaktadır.
 4. Clicky, detaylı bir analiz sunan program ücretsizdir.
 5. Pwick, ücretli bir program olmakla birlikte 30 gün sizlere ücretsiz deneme sürümünden faydalandırmaktadır. Google Analytics’e benzemektedir.
 6. Open Web Analytics bu program analiz verilerini uzun bir sürede size sunmasından dolayı fazlasıyla vakit alan bir programdır.
 7. Hithail içeriğini sadece anahtar kelimeler ile analiz etmek isteyenlerin tercihi olmalıdır.
 8. Kismetrics ücretli bir programdır ve deneme sürümü vardır. Mixpanel programı ile benzerlik göstermektedir.
 9. Reinvigorate size baştan detaylı bir analiz verir.
 10. woopra ücretli bir programdır ama detaylı bir analiz istiyorum diyenlerin tercihidir.
 11. GoSquared, Chartbeat, StatCounter ücretsiz uygulamalardır. Bunların yanı sıra Mint, Websat, Extreme Tracking ücretli uygulamalardır. Sitemeter ve Performancing Metrics ise iki yönlüdür. İlk ücretsiz bir uygulaması vardır ama daha detaylı analiz yapmak isteyenler için ücretli bir sürümü de vardır.

No Comment

Comments are closed.