Üniversite mezuniyet dönemi, en önemli süreçtir. Son sınıfta tüm dört senenin ya da iki senenin toparlanması gerekir. Bu dönem öğrenciler için epey yoğun geçer. Hem alınması gereken dersler, atlatılması gereken projeler ve sunumlar varken, hem de bitirme tezi vardır. öğrencilerin okulu bitirebilmesi için bitirme tezini mutlak surette vermesi şarttır.

 

Aslında tez süreci tüm seneye yayılması gereken bir süreçtir; ancak yoğunluk nedeniyle gereken zaman tezler için ayrılmaz. Oysa okulu bitirmek teze bağlıdır. Bu dönemde öğrencilerin danıştığı hocaların desteği koşulsuzdur. Zamanlama ya da tez yazımı konusunda sorun yaşayan öğrenciler tez firmaları desteği alır. Firma konusunu detaylandıralım.

 

Tez Firmaları Hakkında Detaylar

 

Tez firmaları geçmişte akla gelen bir durum değilken, şu anda bir sektör haline gelmiştir. Tez hazırlamak ciddi bir iştir. Sadece doğru bilgiyi sunmak değil, aynı zamanda bu bilgiyi sistemli ve doğru yapılanmayı kullanarak sunmak gerekir. İşte bu noktada devreye profesyonel kurumlar giriyor. Alanında uzman olan kişiler, bu gibi tez firmalarında toplanır. Size sadece belli konular hakkında bilgi vermek kalır. Yani tezinizin konusunu seçmelisiniz elbette. En önemli konu da budur. Tezinizi bir şirket hazırlayacak olsa bile, bu konuda sadece yazım desteği alıyorsunuz. Kimse size aynı zamanda, sunum desteği veremez. Dolayısıyla mutlaka sunum esnasında zorlanmayacağınız ve tezi incelediğiniz zaman aktarabileceğiniz, tez hakkında soruları yanıtlayabileceğiniz bir konu seçmelisiniz. Konunuzu seçmek zaten sizin için zorlu bir süreç olacaktır. Daha sonraki aşamalar şöyle:

 

  • Güvenilir bir tez firması seçmelisiniz.
  • Seçtiğiniz firmaya tez detaylarınızı iletmeniz gerekecektir.
  • Seçtiğiniz konu, tezin kaç sayfa olması gerektiği, özel açıklamalar ve tez teslim tarihi önemlidir.
  • Önemli detayları verdikten sonra, kolay iletişim kurabileceğiniz bir şirketle çalışmanız gerektiğiniz unutmayın. Bu süreçte bir güncelleme olması halinde tezinizi yazan kişiyle hemen iletişim kurmanız gerekir.
  • Tez firmaları fiyatları konusunda afaki bir şey söylemek mümkün değil. Genel olarak verilen bilgiler doğrultusunda fiyatlar belirlenir. Her tezin ayrı bir fiyatı vardır. Bu nedenle size direkt fiyat veren firmalara güvenmeyin.
  • Profesyonel çalışan firmaların aynı zamanda her konuda ayrı çalıştıkları tez yazarları vardır. Bu tarz firmalardan biriyle çalışmak, firmaya güven duymak, sunum zamanında sorun yaşamamanızı sağlar.

 

Tez Firmaları Nasıl Seçilir?

 

Tez firmaları seçerken, her konuda olduğu gibi internetten yardım almanız normaldir. Bu konuda sorun yaşamamak adına;

 

  • Birebir diyalog kurabileceğiniz ve sizin sorularınızı sağlıklı şekilde yanıtlayan firmaları seçmeniz gerekir.
  • Eğer referans imkanınız varsa, size firma konusunda referans veren biri, elbette gayet iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.
  • Tezin tamamını almadan ödeme yapmayınız. Genelde bu konuda parça parça ödeme sistemini görebilirsiniz. Bu tarz sistemleri göz önünde bulundurmanız gerekir.
  • Güvenilir firmalar, daha ilk andan size kendilerini ispatlayacaktır. Görüşme yaptığınız zaman net cevaplar alabildiğiniz firmaları seçmeye özen gösterin.

 

Tez Süreci

 

Tez firmalarından destek alsanız bile sizi bekleyen bir süreç vardır. Zaten konunuzu seçip bu konuda destek alacağınız firmaya teslim ettiniz diyelim. Sonraki süreçte tezinizi teslim aldınız ve tezinizden gayet memnun kaldınız. Bu teze çalışmanız ve danışman hocanızla birlikte tezin üzerinden bir defa geçmeniz gerekir. Hocanız sizden belli güncellemeler isteyebilir. Bunları tamamladıktan  sonra jüriye sunum için başvuru olacaktır. Sizin kendi sunum tarihiniz olacak. Bu tarihte jürinin son güncel taleplerini danışman hocanızla inceledikten ve güncelleme varsa bunları güncelledikten sonra, sunum günü hazır olmanız gerekir. Tez konunuza kesinlikle hakim olmalı, bu konuyu jüri karşısında başarılı şekilde sunabilmelisiniz.

No Comment

Comments are closed.