Önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora gibi programların bitirme projesi olarak verilen tezler, oldukça profesyonel ve özenli bir biçimde hazırlanarak bölüm tez hocasına teslim edilmelidir. Tez projeleri bazı kişilerce kolay gibi görülebilir ama hazırlanmasından, planlanıp yazılmasına, detaylarının düzenlenmesinden analiz çalışmalarının yapılmasına kadar birçok detayı bulunan çalışmalardır ve süre olarak da öğrencileri çok zorlayabilmektedir. Bu durumu yaşayan öğrenciler sürecin karmaşıklığı ve zorluğundan ötürü strese girmekte ve olumsuz bir ruh haline bürünebilmektedirler. Çoğu öğrenci günümüzde özellikle lisansüstü programlarda okurken aynı anda çalışmayı da tercih etmektedir. Süre olarak oldukça kısıtlı vakte sahip olanlar tez döneminde büyük sıkıntı yaşamaktadırlar. Ayrıca okullardaki tez hocaları her zaman öğrencilerle yeteri kadar ilgilenemeyebilirler; özellikle böyle bir durumda öğrenciler tez konusunda yeterli bilgiye sahip olamamakta; ne yapacaklarını bilemediklerinden ötürü de kendilerine yardımcı olacak birilerini aramaktadırlar. Tez hazırlama döneminde kendileriyle birebir yakından ilgilenebilecek olan tez danışmanları ile bu süreci çok daha rahat bir şekilde atlatabilmeleri mümkün olmaktadır.

Tez Yazarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tez yazmanın zor bir süreç olduğundan bahsettik; bu proje çok detaylı araştırmalar, analizler, iyi bir zaman ve süreç planlaması gerektirmektedir. Tez yazmanın birçok kuralı bulunmaktadır. Tez yazarken dikkat edilmesi gerekenler özet olarak şöyledir:

Öncelikle tez dilinin sade olması gerekmektedir; tezinizin konusunun doğru ve net anlaşılan cümlelerle savunulması bir tez projesinin başarısında kilit noktalardan birini oluşturmaktadır. Ayrıca tez çalışmalarınızın değeri öne sürülen düşüncelerin ve yorumlamaların özgünlüğüyle doğru orantılı olarak artacaktır. Kullanılan dipnot kaynaklarını sıralamak yerine mümkün olduğunca kendi düşüncelerinizle konuya hakimiyetinizi gösterebilmeniz önemlidir. Yeteri kadar kaynak ve bilgi ile başlanılmayan projeler büyük oranda başarısız olmaktadır. Mutlaka doğru kaynakları kullanmaya ve çok iyi bir literatür taraması yapmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Tezlerde jürinin en çok yoğunlaştığı bölümler ise metnin giriş, sonuç ve özet kısımlarıdır. Bu bölümlerin mutlaka sağlam bir şekilde yazılması ve ilgi çekici olması önemlidir. Tez projeleri uzun bir zamana yayıldığında daha iyi sonuçlar elde edilir; çok fazla ayrıntı olduğu için son anlara bırakmak tezin onaylanma olasılığını oldukça aşağıya çeker. Aynı cümleleri tekrarlamaktan kaçının; örneğin bulgular kısmında kullanılan cümlelerin aynısını sonuç kısmında da yazmayın orada artık yazdıklarınızı net bir şekilde vurgulamanız gerekir. Savunmanızın haklılığını net şekilde gösterecek şekilde bir sonuç kısmı hazırlayabilirsiniz. Biçim ve içerik ile ilgili kurallara uymaya özen gösterin. Tez Araştırma Yöntemleri hakkında profesyonel bir danışmanlık desteği almanız ise projenizi güçlendirecektir.

Tezinizin Analizini Yaptırın!

Tez Danışmanlık Hizmeti veren firmamızın hizmet kapsamında tezlerin analizi de yer almaktadır. Tez analizi biten tezler için yapılmaktadır. Bu analizde biten tez metninin son düzenlemeleri ve kontrolleri yapılmaktadır. Teknik bilgi ve yazım ayarlarının doğru olması tez projeleri için büyük önem taşımaktadır. Tez analizi siparişi aldığımızda tezinizin içeriği özel programların yüklendiği cihazlarla taranır, eksiklikler ve fazlalıklar belirlenir. Dilbilgisi, başlık hizası, kenar boşlukları gibi konular da analiz edilmektedir. Bitmiş olan tezlerin mutlaka analizlerinin yazdırılması gerekmektedir çünkü böyle profesyonel bir taramada hata olasılığı yok denecek kadar azdır. Yoğun emek ve zaman harcanarak yazılan tez projelerinin karşılığını alabilmek için son bir analizden geçirilmeleri tavsiye edilmektedir.

Tez Hizmetleri Analiz Merkezimize Sipariş Verebilirsiniz

Analiz yazdırma sipariş formunu bize ulaştırdığınız zaman biten tezin son içerik kontrolleri yapılabilmektedir. Tezinizin son hali profesyonel tekniklerle analiz edildikten sonra teslime tamamen hazır bir hale gelecektir. Siz de uygun fiyatlarla tez hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

No Comment

Comments are closed.