Tez, okulu bitirme aşamasında öğrenciler için zorunlu olan bir bitirme ödevidir. Bu ödev sıradan bir ödev olmadığı ve adı üstünde bitirme dönemini yakından ilgilendirdiği için, öğrencilerin azami düzeyde dikkat etmesi gerekir. Tez şirketleri özellikle son yıllarda bu konularda öğrencilere destek oluyor. Zaten tez süreci uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Firmalar sadece yazım süresinde öğrencilere destek olabilir. diğer süreçle yine öğrenci tarafından birebir takip edilir.

 

Elbette okullar, öğrencilerin bilimsel araştırmayı öğrenmesi ve bilimin doğrultusunda bir fikri savunması için tezleri zaruri tutar. Bu süreçte zorlanan öğrenciler için tez şirketleri ciddi anlamda kurtarıcıdır.

 

Tez Şirketleri Hakkında Ayrıntılar

 

Teziniz konusunda bir şirketle çalışmaya karar verdiyseniz bu şirketin;

 

 • Sorumlu bir anlayış ile hizmet verdiğinden,
 • Deneyimli ve eğitimli bir kadroyla çalıştığından,
 • Sizin zamanınızdan ve paranızdan çalmayacağından emin olmalısınız.

 

Sonuçta bu süreçte tezinizin yazımı için belirli bir ücret ödemesi yapacaksınız. Bu ödemenin karşılığın sorunsuz olarak almanız gerekir. İnternet üzerinden araştırma yaptığınız zaman, birbirinden farklı şirketler göreceksiniz. Bu şirketlerin ne kadar güvenilir olduğunu kurduğunuz diyaloglarla dahi anlayabilirsiniz. Profesyonel çalışan kurumlar, sitelerinde sunum konusunda da titizdir. Bunu ayırt etmeniz zor olamayacaktır.

 

Tez şirketleri konusunda seçiminizi yaptıktan sonra, tezinizin konusu, teslim tarihi ve ek bilgileri paylaşabilirsiniz. Lisans ve doktora sunumları arasında fark vardır. Bu konuya dikkat etmelisiniz. Eğer siz doğru yönlendirme yaparsanız, herhangi bir sorun yaşamadan tezinizi teslim alırsınız.

 

Tez Konusu Seçimi Neden Önemlidir?

 

Tez şirketlerine vereceğiniz detaylar arasında en önemli olan tez konusudur. Konu seçimi önemlidir. Zaten tezi siz yazmayacağınız için, yazmadığınızda dahi hakim olabileceğiniz, ilgi alanınız olan bir konu seçmelisiniz. Böyle bir durumda en azından sunum aşamasında sorun yaşamazsınız. Yazılan tezin bir sunum aşaması vardır ve en az konu seçimi, araştırma, tezin yazılması kadar önemlidir. Yapmış olduğunuz tüm çalışmaları birebir olarak jüriye sunacağınız için bu konuya ciddi anlamda önem göstermeniz gerekir.

 

Konuyu seçtikten sonra takip edilmesi gereken süreçte, yazım aşamasının titizlikle yapılması ve tez taslarına uyulması gerekir. Tez şirketleri bu taslakları bildiği için, en azından bu süreçte sorun yaşamazsınız.

 

Tezde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Teziniz yazıldıktan sonra sunumunuzu, okulun ve danışman hocanızın sizden istediğini ayrıntıları göz önünde bulundurarak yapmanız gerekir. Danışman hocanızla yapılan tez konusunda inceleme yapmanız gerekir. Bir tez kurumuna hazırlatmış olsanız dahi tezinizi hocanız görmelidir. Bu konuda gözden kaçmaması gereken ayrıntılar ve tavsiyeler şöyle:

 

 • Tezini ve konunuz net, anlaşılır olmalı. Tüm bilgileri detaylı ve dağılmadan sunmuş olmalısınız.
 • Belirli bir konuya yoğunlaşmalısınız.
 • Herhangi bir sav konusunda tüm doneleri toparlamış ve bunları doğru şekilde sunmuş olmalısınız.
 • Yeterince detay ve açıklamanın yer alması gerekir.
 • Yaptığınız çalışma neden önemli, bu konuda bilime nasıl bir katkınız olur, bunu incelemeniz ve bu ayrıntıya bilhassa değinmeniz gerekir.
 • Literatürde yer alan örneklerden faydalanmalısınız.
 • Literatürde yer alan diğer araştırmalarla bir ilişki kurmanız, tezinizi zenginleştirecektir.

 

Bu süreçte aynı zamanda ödüllü tezleri de inceleyebilirsiniz. Araştırmacıların yaptığı önemli tezlerin;

 

 • Bulguları nasıl ve ne şekilde yorumladığı,
 • Yöntem seçimleri,
 • Çalışmalarını nasıl geliştirdikleri,
 • Söz konusu problemleri nasıl yapılandırdığı,
 • Literatürü nerede ne şekilde kullandığı incelenmelidir. O zaman sizin kendi yönteminiz de oluşacaktır.

 

Ayrıca örnek bazı dergileri inceleyebilir, danışmanınızla bir araya gelerek bu süreci nasıl daha kolay ve verimli şekilde atlatabileceğinizi planlayabilirsiniz. Zaten danışman hocaların bu konuda destek olmasının sebebi de öğrenciyi süreçte yalnız bırakmamak ve öğrencinin bu süreçte maksimum fayda almasını sağlamaktır.

No Comment

Comments are closed.