Tez yazılırken önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Tezin belli başlıkları ve kısımları vardır ve tez bir gövdeye sahiptir. Tez yazarken öncelikle bir öneri oluşturulur. Gerekli yerlere tez önerisi teslim edildikten sonra tezin yazım süreci başlamaktadır. Tez yazan yerler, tezleri belli bir formata göre oluşturmakta ve teslim edilecek yerlere oranın yazım kurallarına uygun olarak tez yazdırmak isteyen kişilere teslim etmektedir. Tez yazan yerler bir site üzerinden Türkiye’deki her yere tezi yazıp teknolojik imkanlar yardımıyla teslim edebilmektedir. Tez yazımı yapanlar bunu bir site üzerinden yapabildiği gibi kurumsal olarak da hizmet verebilmektedir. Tez yazan yerler bu yönüyle tez yazım sektörü içerisinde yer alarak işlerini sürdürmektedir. Tez yazım sektörü de günden güne büyüyerek devam etmektedir.

Piyasada tez yazım hizmeti veren firmalar da bulunmaktadır. Bazı büyükşehirlerde firmaları bulunan tez yazan firmalar, yüz yüze görüşerek de hizmet sağlamaktadır. Bu yönüyle tez yazan firmalar, tez yazdıracak kişinin görüşme aracılığıyla sorularına yanıt vermekte ve kişilerin işlerini kolaylaştırmaktadır. Bu firmalar, İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara gibi merkez şehirlerde firma olarak tez yazımı yapmaktadır. Tez yazdıran kişi bu firmalara giderek istedikleri yöndeki değişiklikleri tez merkezine doğrudan iletebilmektedir.

Piyasa incelendiğinde, tez yazan şirketler de tez yazma işini üstlenen şirketler olarak göze çarpmaktadır. Bu tür şirketler, bu işi daha üst noktalara taşıyarak büyük çapta büyük kitleye hizmet vermektedir. Organizasyonel bir yapıyla işleri sürdüren tez yazan şirketler, kurumsal bir yapıya sahiptir, çalışanları vardır, çalışanlara ödenen maaş vardır ve pek çok yerde şubeleri bulunmaktadır. Tez yazdırmak isteyen kişi, telefon, e mail aracılığıyla iletişim kuracağı gibi doğrudan şirkete ya da şubelerinden birine giderek tezi ile ilgili detayları verebilmektedir. Bu tür şirketler yaptığı işlemleri faturalandırmakta ve vergiye tabi olarak işlemlerini sürdürmektedir. Bu şirketler, tez ile ilgili tüm hizmetleri sağlamaktadır. Tez yazdıran kişi istediği zaman tezi ile ilgili danışmanlık alabilmekte ve tezin süreci hakkında bilgi alabilmektedir. Okuldaki tez danışmanının istediği düzeltmeleri buraya aktararak yapılacakları sunmaktadır.

No Comment

Comments are closed.